Sakarya Üniversitesi’ndeki Yeşil Alana Öğrenciler Giremiyor ! 

Sakarya Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci, manzarası en güzel yerlerden biri olan Manzara Kafe alanının, üniversite personeline ayrıldığını, öğrencilerin bu bölgeye alınmadığını öne sürdü. 

Konuyla ilgili hukuk mücadelesi başlatan öğrenci, yaşadıklarını sosyal medyadan açıkladı, “Bugün Sakarya Üniversitesi‘nde yaşadığım utanç verici durumu siz bağlantılarım ile de paylaşmak istiyorum. Yaklaşık bir ay önce rutin aktivitelerimden biri olarak çantamı hazırlayıp, termosa çayımı koyup, yanıma kitabımı alıp sonra da bisikletime binerek kampüsümüze kitap okumaya çıktım. Manzarası en güzel yerlerden biri olan Manzara Kafe’ye (dolmuş duraklarının alt tarafında bulunan ağaçlar ile çevrili göle bakan bölge) gittim. Fotoğrafta görünen şeritlere anlam veremeden bisikletim ile yanından geçtim. İçeri girdiğimde yalnızca aileler olduğunu gördüm ve bu durum beni biraz şaşırttı. Çünkü bu alan öğrencilerin gitmekten en çok keyif aldıkları alanlardan biriydi ve içeride öğrenci yoktu. Kitabımı okuduktan sonra geri dönerken güvenlik tarafından durduruldum ve bu alanın personel lokaline çevrildiğini, artık içeri öğrenci alınmadığını öğrendim. Bu durum benim inanılmaz derecede moralimi bozdu. 6 yıldır öğrenci olduğum bu kurumda, gitmekten en çok keyif aldığım bölgede sanki kararı alanların tapulu arazisiymişçesine parselleme yapılmış. Sırf personel ve aileleri içeride öğrenciler olmadan mangal yakıp eğlenebilsinler diye” 

Rektörlük ‘Öğrenciler Girebilir’ Kararı Verdi Ama Yine Alınmadım ! 

“Bu durum beni aşırı derecede rahatsız etti ve eve gider gitmez bilgisayarımın başına oturup YÖK’e şikayet yazdım. Yazdığım yazı kısa süre sonra SAÜ Rektörlüğü’ne sevk edildi. 1 aylık beklemenin ardından, bir hafta kadar önce yanıt aldım. Bu yanıt, bu alanın zaten öğrencilere açık olduğu hatta içerisinde öğrenciler için oturma alanlarının olduğunu söylüyordu. Rektörlükten gelen cevaba göre ben yalan konuşuyordum. Fakat önemli değildi çünkü arazinin öğrencilere de açık olduğuna dair elimde resmi yazı vardı. Bu cevabın ardından izin günümün gelmesi için 1 hafta bekledim ve nihayet bugün bisikletime binerek yine aynı bölgeye gittim ve yine aynı şerit oradaydı. Bu defa öncelikle bu alanın öğrenciye açık olup olmadığını güvenliğe sordum. Yine aldığım cevap aynıydı. ÖĞRENCİ GİRİŞİ YASAK. Bunun üzerine elimde SAÜ Rektörlüğü’nden gelen resmi bir yazının olduğunu söyledim ve güvenlik ile paylaştım. Güvenlik durumu amirine, sonrasında müdürüne danıştı. Bunun üzerine mevcut durumun rezilliği yetmezmiş gibi güvenlik müdürü, alanın ilaçlandığını ve güvenliğin beni içeri almamasını söyledi. Tabii ki ilaçlama olmadığı aşikardı. Haksızlıklarının farkında olan güvenliğin bile bana söylenen yalandan ötürü canı sıkıldı ve motivasyonu düştü. Yüz ifadelerinden net bir şekilde anlaşılıyordu. Burada güvenliğin görevini yaptığını ve bu rezillikten zerre kadar sorumlu olmadığını biliyorum. Fakat nihayetinde bugün de bir öğrenci olarak içeri giremedim. SAÜ için utanç verici olan bu durumun en kısa sürede çözülmesini ümit ediyorum” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir