Prof. Dr. Yücel Yılmaz: Sıkışan Fay Adana’yı Vuracak!

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat Depremi hakkında konuşan Prof. Dr. Yücel Yılmaz, depremin sebebinin Anadolu levhasını sıkıştıran Arap levhası olduğunu söyledi. Sıkışan levha ve fayların Adana için tehlikeli olduğunu da ekleyen Yılmaz, ‘Büyük ihtimalle gelecek fay Adana’yı vuracak’ ifadelerini kullandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji ve Endüstri Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Yücel Yılmaz, 6 Şubat’ta yaşanan depremler ve sonrası hakkında konuştu.

Yücel Yılmaz, “Arap levhası tıpkı buldozer gibi doğuyu sıkıştırıyor. Sıkışmadan kaynaklanan enerji Toroslar’da bir dirençle karşılaşarak giderek artan bir sıkıştırma geçiriyor. Kahramanmaraşta böyle bir sıkışmadan dolayı üst üste iki büyük deprem oldu.” ifadelerini kullandı.

“Gelecek önemli fay Adana’yı vuracak” diyen Yılmaz, faylardaki sıkışmanın güneye inebileceğini belirtti. Yücel Yılmaz konuşmasının devamında, “Antakya’da fay hattının nasıl cetvelle çizilmiş gibi dümdüz olduğunu görüyorsunuz. Sıkışmadan olabilecek deprem bize onu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Kuzey Anadolu Fay Hattı için, ‘Dünyanın en büyük fay hatlarından birisi’ diyen Yılmaz, “Fayın iki kolu da Marmara Denizi’ne giriyor. Bu da akıllara ‘Marmara Depremi olacak mı?’ sorusunu getiriyor.” dedi.

Prof. Dr. Yücel Yılmaz, beklenen İstanbul depremi hakkında da konuştu. Yılmaz düşüncelerini, “İstanbul depremi kaçınılmaz. İstanbul’u ve çevresini etkileyecek bir deprem olacak mı? Olacak. İstanbul’u buna hazırlamak lazım” şeklinde belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir