Diyarbakır Sanat Sokağı Kültür Sanat Festivali başlıyor: ‘Festivalin sahibi Amed halkıdır’

Evrim Deniz

DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Ofis semtindeki Sanat Sokağı, kültür sanat festivaline hazırlanıyor. Sanat Sokağını Güzelleştirme ve Koruma Derneği’nin, “Em li çand, huner û kuçeya xwe xwedî derdikevin” (Kültürümüze, sanatımıza ve sokağımıza sahip çıkıyoruz) başlığıyla düzenlediği festival, 5-8 Ekim tarihleri arasında Sanat Sokağı’nda gerçekleşecek.

Festivalde, Hivron, Raperin, Sasa Serap ve Kasım Taşdoğan’ın vereceği konserlerin yanı sıra tiyatro, dans, halk oyunları, satranç turnuvası, söyleşi ve resim sergisi gibi çeşitli etkinlikler yapılacak.

‘SANAT SOKAĞI SANATLA ANILMALI’

Sanat Sokağını Güzelleştirme ve Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Umdu ile festivali konuştuk.

2000’li yılların başında inşa edilen Sanat Sokağı’nın tahriplerle sanattan ve kültürel faaliyetlerden uzak kaldığını belirten Umdu, Ofis Sanat Sokağı’nı tekrar kültür-sanatla buluşturmak istediklerini söyledi. Umdu, “Bu festival sloganda da belirttiğimiz gibi kültürümüze, sanatımıza ve sokağımıza sahip çıkmak amacıyla düzenlenecek. Bu dernek kurulduğu zaman ilk hayalimiz Sanat Sokağı’nı yeniletmekti, onu başardık. İkinci hayalimiz ise bu festivali düzenlemekti. Bu sokağın sanatla, kültürle ve edebiyatla anılmasını istiyoruz. Bunun için bu yola başvurduk. Esnafımız ve yöneticilerimiz ile yaptığımız toplantılarla zor bir işe giriştiğimizi biliyorduk. Yine de bunu göze aldık, 4 günlük bir festival ile halkı buluşturmak istedik” diye konuştuk.

‘UYUŞTURUCUYA KARŞI KÜLTÜR VE SANAT FAALİYETLERİYLE MÜCADELE EDECEĞİZ’

Umdu, “Diyarbakır’da sivil toplum kurumlarının, meslek odalarının yaptığı bir festival yok. Önümüzde FilmAmed Belgesel Film Festivali, Amed Şehir Tiyatrosu’nun düzenlediği Tiyatro Festivali gibi örnek çalışmalar vardı” diyen Umdu, festivali hazırlarken hedeflerinin Sanat Sokağı üzerindeki kötü algıları bertaraf etmek olduğunu söyledi.

Umdu, “Son dönemlerde Diyarbakır’da artan uyuşturucu ve fuhuşla, kültür-sanatla mücadele edileceğini biliyoruz. Gençlere sanatla, kültürle alternatif yaratmak çabasındayız” dedi.

‘FESTİVALİN SAHİBİ AMED HALKIDIR’

Bu festivalin Diyarbakır halkına ait olduğunu dile getiren Umdu, “İş insanları, dernekler, STK’lardan talebimiz ise gelip bu sokağa ve festivale dahil olmaları, destek olmalarıdır. Bu festivalin sahibi Amed halkıdır. Halk için herkes elini taşın altına koymalı” diye konuştu.

Festivalin içeriğini belirlerken şehrin kültürünü ve dilini göz önünde bulundurduklarını ifade eden Umdu, şunları söyledi: “Dicle Kültür Sanat Derneği’ndeki dengbêjler festivale katılacak. Amedspor Taraftar Derneği’nin katkılarıyla folklor gösterisi olacak. Satranç turnuvası, resim sergisi, Diyarbakır’da yaşayan yazarların katılımı ile edebiyat söyleşileri festival programında olacak. Yani sadece konserlere yer vermedik, şehrin çok renkliliğine hitap eden bir festival içeriği hazırladık.”

‘SANAT SOKAKTADIR’

Sanat Sokağı’nda yaşayanların da festivalden ötürü mutlu olduğunu dile getiren Umdu, toplantılara sanat sokağında yaşayan insanların da katıldığını belirtti.

Festivalin 4 gün süreceğini fakat bununla sınırlı olmayacağını belirten Umdu, şöyle devam etti: “4 gün müzik dinleyelim, sonra evimize dönelim istemiyoruz. Festivalden sonra da aralıklarla etkinlikler düzenleyeceğiz. Diyarbakır’ın sokak sanatçılarını buraya davet edeceğiz. Ressam arkadaşların resimlerini sergileyeceğiz. Sanat sokaktadır, o yüzden sokaktaki sanatçılar ile de sürekli diyalog içinde olacağız. Festivalden sonra gelecek eleştirilere de açığız. Halk bize bütün eleştirilerini sunabilir çünkü gelişmenin yolu eleştiri ve özeleştiridir.”

SANAT SOKAĞINA DAVET

Uzun zamandır hayali kurulan festivalin gerçekleşeceği için mutlu olduklarını dile getiren Umdu, “Tekrar belirtmek isterim ki Diyarbakır şehrini ve Sanat Sokağı’nı yeniden sanatın ve kültürel faaliyetlerin odağı haline getirmek istiyoruz. Tüm ülkeyi ve Diyarbakır’ı saran uyuşturucuya karşı verilebilecek en iyi mücadele de kültür ve sanattır, bunu biliyoruz. Uzun zamandır kültür ve sanattan mahrum bırakılan Diyarbakır halkını Sanat Sokağı’nda düzenleyeceğimiz 1’inci Sanat Sokağı Kültür ve Sanat Festivali’ne davet ediyoruz’’ diye konuştu.

Umdu, derneğin festival projesi için maddi manevi dayanışma gösteren Sanat Sokağı esnafına ve festivale katılan sanatçılara da teşekkür etti. Umdu, “Sanatçılarımız normalin çok altında ücretler isteyerek yükümüzü hafifletti” diye konuştu.

FESTİVAL PROGRAMI

Em li Çand, Huner û Kuçeya xwe xwedî derdikevin (Kültürümüze, sanatımıza ve sokağımıza sahip çıkıyoruz) başlığıyla 5-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin programı ise şöyle:

5 Ekim Perşembe günü

Saat: 16.00’da yazar Şeyhmus Diken söyleşisi (Beyaz Cafe)

Saat: 18.00’de Festival yürüyüşü (Ofis İş Bankası yanı)

Saat: 19.00’da Açılış konuşması

Saat: 19.20’de İkinci Bahar Korosu konseri

Saat: 20.00’de Hivron konseri.

6 Ekim Cuma günü:

Saat: 19.00’da Dengbejler (Dicle Kültür ve Sanat Derneği desteği ile)

Saat: 20.00’de Raperin konseri

7 Ekim Cumartesi günü:

Saat: 10.00’da Satranç Turnuvası (Ares Cafe)

Saat: 14.00’de Çocuk Atölyesi

Saat: 14.30’da İllüzyonist Sihirbaz gösterisi

Saat: 16.00’da şair Renas Jiyan söyleşisi (Pine Cafe)

Saat: 18.00’de İllüzyonist Sihirbaz

Saat: 19.30’da Tiyatro (Skeç)

Saat: 20.00 Kasım Taşdoğan konseri.

8 Ekim Pazar günü:

Saat: 10.00’da Satranç Turnuvası (Ares Cafe)

Saat: 14.00’de İllüzyonist Sihirbaz

Saat: 15.00’de Halk Oyunları (Amedspor Taraftarlar Derneği Desteği ile)

Saat: 16.00’da yazar Muharrem Erbey söyleşisi (Dada Cafe)

Saat: 19.00’da Ahmet Jiyara konseri

Saat: 20.30’da Sasa konseri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir