Binance Yatırım Dahil İki Önemli Hamle Yaptı!

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, büyük yatırımcıların taleplerine boyun eğmek zorunda kaldı. Borsa artık büyük yatırımcıların varlıklarını başka yerlerde tutmasına izin veriyor. Bir diğer gelişmede ise Binance Labs, Ethereum re-staking protokolü Puffer’a yatırım yaptı.

Binance, büyük yatırımcıların taleplerini kabul etti!

Financial Times’ın haberine göre Binance, artık daha büyük yatırımcıların varlıklarını bağımsız bankalarda tutmalarına izin veriyor. Kullanıcılar daha önce, varlıklarını borsada veya saklama ortağı Ceffu’da tutmak zorundaydılar. Artık İsviçre bankaları Sygnum veya FlowBank gibi kripto dostu kurumları da kullanma imkanları olacak.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD düzenleyicileri, Binance’ı geçtiğimiz yıl Kasım ayında 4,3 milyar dolar para cezasına çarptırdı. Bunun öncesinde ise Biannce’ın güçlü bir rakibi olan FTX iflas etti. Bu gelişmeler ise kripto oyuncuları arasında endişelerin artmasına yıl açtı. Uzmanlara göre Binance’ın son hamlesi, ABD’deki düzenleyici anlaşmazlık konusundaki tedirginliğini yansıtıyor. FT’nin konuştuğu bir kripto trade firmasının başkanı, “Paramı Binance yerine bir İsviçre bankasına park etmeyi tercih ederim” dedi.

Borsa bir süredir üçlü taraf düzenlemesini araştırıyordu

Binance Kasım’da yaptığı açıklamada, bir yıldan uzun bir süredir bankacılık üçlü taraf düzenlemesini araştırdığını belirtti. Bu doğrultuda, müşterileri ve bir banka saklayıcısı ile yapılan bir anlaşmaya atıf yaptı. Ancak bankaların adlarını açıklamadı. Borsa sözcüsü şu yönde bir açıklama yaptı:

Bankacılık üçlü taraf çözümümüz kurumsal yatırımcılar arasında daha fazla benimsenmenin yolunu açıyor. Çünkü bu uzun süredir devam eden model, yatırımcıların geleneksel varlıklar şeklinde teminat vererek sermaye verimliliklerini en üst düzeye çıkarırken riski yönetmelerine olanak tanıyor.

Binance Labs, Puffer’a yatırım yapıyor

Kripto borsası Binance’in 10 milyar dolarlık risk sermayesi ve kuluçka kolu olan Binance Labs, EigenLayer üzerine inşa edilmiş bir Ethereum likit re-staking protokolü olan Puffer Finance’e yatırım yaptı. Bu arada, yaptığı açıklamada yatırım miktarına ilişkin bir rakam zikretmedi. Ancak, Puffer’ın fonları nasıl kullanacağına ilişkin bir açıklamaya yer verdi. Bu bağlamda, Puffer fonları Katman-2 ağını geliştirmek için kullanacak.

Binance Labs, fonların Puffer’ın yerel likit re-staking tokenı pufETH’i BNB Chain kullanıcılarına tanıtmak için kullanılacağını belirtti. Ayrıca, bu sayede kullanıcıların staking ve restaking ödülleri kazanmasını mümkün olacağını kaydetti. Bu yatırım, restaking’in EigenLayer’ın piyasaya sürülmesinden bu yana ivme kazanmasıyla birlikte geldi. Geçtiğimiz hafta ClayStack, EigenLayer aracılığıyla Ethereum restaking alanına girdi. Bu ayın başlarında geliştiricileri EigenLayer tabanlı Renzo Protocol’ü beta aşamasında başlattı. Ayrıca, web sitesindeki verilere göre şimdiden 155 milyon doların üzerinde varlık topladı. DeFi Llama verilerine göre, EigenLayer’ın kendisi şu anda 2 milyar doların üzerinde bir toplam değere sahip. Puffer kurucu ortağı ve CTO’su Jason Vranek geçen yıl bir etkinlikte, şu açıklamayı yaptı:

Puffer, yüksek düzeyde, doğrulayıcılarla PoS ödülleri kazandığınız Ethereum likit staking yöntemi. Bununla birlikte, ek ödüller elde etmek için EigenLayer üzerinde native restaking de gerçekleştiriyoruz. Yerel re-staking, Ethereum doğrulayıcınızın Beacon Chain ETH’sini farklı Eigenlayer uygulamalarını veya ‘AVS’leri güvence altına almak için yeniden kullanıyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir