Ülkede çocuk yapan kalmayınca harekete geçtiler! Size aşık olmanız için bir hafta süre dediler, tatile gönderdiler!

Çin’de üniversiteler, “aşık olmaları için” öğrencilerine bir hafta tatil veriyor. Çin, 1980’de uygulanmaya başlanan “tek çocuk” politikasından iki sene önce vazgeçmiş ve ailelerin üç çocuk sahibi olmasına izin vermişti.

Evlilik ve doğum oranlarının düştüğü Çin’de bazı üniversiteler öğrencilerine “aşık olmaları için” bir hafta bahar tatili verdi.

Independent Türkçe’nin Insider ve NBC 24’den aktardığına göre Fan Mei Eğitim Grubu’na bağlı 9 meslek yüksekokulu, 1-7 Nisan’da öğrencilerin “doğayla hayatı sevmeyi ve sevginin tadını çıkarmayı öğrenmesini” istediklerini bildirdi.

Yetkililer, “Kampustan çıkın, doğayla iç içe olun ve baharın güzelliğini tüm kalbinizle hissedin” ifadesini kullandı.

Mianyang Uçuş Meslek Yüksekokulu yöneticilerinden Liang Guohui, öğrencilerin tatilde gezmesini ve bahardan zevk almasını istediklerini kaydetti:

“Bu, sadece öğrencilerin ufkunu genişletmekle ve duygularını geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda dersleri zenginleştirecek ve derinleştirecek.”

Siçuan Güneybatı Havacılık Meslek Yüksekokulu yetkilisi Liu Ping de bahar tatilinin, “kampus dışında bir şeyler öğrenmek, yeni arkadaşlar edinmek ve sevgilinin güzelliğini deneyimlemek” isteyen öğrencilerin taleplerinin ardından uygulamaya konulduğunu ifade etti.

IInsider’a göre bu okullar aslında 2019’da bahar tatili uygulamasına başlamıştı. Bu sene ise bahar tatili yerine “aşık olma tatili” adıyla öğrencilere izin verildi. Tatilin teması “çiçeklerin tadını çıkarın, aşık olun” şeklinde belirlendi.

Ülkede resmi verilere göre 2021’de evlenen kişi sayısı, bir önceki yıla 500 bin azalarak 7.64 milyon oldu. Çin’de 2022’de doğum oranı binde 6.77’ye gerileyerek ulusal kayıtların tutulmaya başlamasından bu yana en düşük seviyeye indi.

Bu durumun ardından Çin’de pek çok bölgede bekarların evlenmesi için çalışma başlatıldı.

Örneğin Jiangxi eyaletine bağlı Guixi kentinde çöpçatanlık uygulaması hizmete sunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir