Seçim Görevine Gitmemenin Cezası Nedir, Kaç Para? Seçim Görevini İptal Etmenin Cezası Var mı?

2023 genel seçimleri için heyecan dorukta. Seçimde sandık görevlisi olacak vatandaşlar görev yerlerini araştırmaya başladı. YSK’nın açıklayacağı seçim görevleri ve sandık yerleri henüz belli olmamışken, sandık görevlisi olacaklar konu özelinde araştırma yapmaya başladı. Olası bir durumda seçim görevine gitmeme ya da seçim görevini iptal etmenin bir cezası olup olmadığı merak ediliyor. Peki seçim görevine gitmeme cezası nedir?

14 Mayıs genel seçimlerine 11 gün kaldı. Pazar günü yapılacak seçimde görev alacaklar konu özelinde araştırmalarına başladı.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin gerçekleşeceği seçimlere yönelik çalışma takvimi sabırsızlıkla bekleniyor. YSK, henüz sandık görevlilerine ilişkin açıklamada bulunmadı. Sandık başında bir başkan, altı asıl ve altı yedek üye yer alacak.

Seçim görevinin iptali ya da göreve gitmeme durumunda uygulanacak yaptırıma ilişkin araştırmalar sürüyor.

Seçim görevini iptal etmek isteyenler konu hakkında ilçe seçim kuruluna başvuruda bulunmalı.

Peki sandık görevine gidilmezse ne olur?

Türkiye’de 5 yılda bir gerçekleşen yerel seçimlerin yanı sıra, 4 yıl aralıklarla bir genel seçim düzenlenir. YSK tarafından seçimlerde görevlendirilecek insanların atamaları gerçekleştirilir. Seçimde görev alacaklar sandık görevlisi, sandık başkanı ve üyeleri olmak üzere sınıflandırılır. Görev dağılımının ardından göreve iştirak etmeyen pek çok vatandaş bulunur. Bu durumda herhangi bir cezai yaptırım uygulanmaz.

Seçim Sandık Görevine Gitmeme Cezası Nedir?

Seçimler, 298 numaralı Seçim Yasası 22. ve 23. maddelerine yönelik uygulanmaktadır. Bu yasa içeriğinde yer alan sandık kurul üyeleri ve sandık başkanlarının gerçekleştirmesi gereken bazı görevler bulunmaktadır. Seçim günü haklı bir sebebi bulunmaksızın görev başında olmayan sandık görevlilerine 50 günden az olmamak kaydı ile idari para cezası uygulanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir