Dilan Yeşilgöz kimdir?

Hollanda’da kasım ayındaki parlamento seçimlerinin ardından aktif siyaseti bırakacağını açıklayan Başbakan Mark Rutte’nin partisi muhafazakar Demokrasi için Halk Partisi’nin (VVD) yeni genel başkanı, Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz oldu.

1977 yılında Ankara’da doğan Dilan Yeşilgöz’ün babası, 12 Eylül darbesi sonrasında Hollanda’ya iltica eden Dersimli yazar ve akademisyen Yücel Yeşilgöz. Dilan Yeşilgöz, Hollanda’ya 1984 yılında, yedi yaşındayken annesi ve kız kardeşiyle, Bodrum üzerinden Kos adasına (İstanköy) tekneyle geçtikten sonra ulaşabildi. Hayatına mülteci olarak başlayan Dilan Yeşilgöz, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da büyüdü.

Dilan Yeşilgöz, 1991-1997 yılları arasında, Amersfoort’taki Vallei Koleji’nde ortaöğretim gördü. Ardından Amsterdam’daki VU Üniversitesi’nde sosyal ve kültürel bilimler alanında eğitim aldı ve 2003 yılında Kültür, Organizasyon ve Yönetim alanında yüksek lisans yaptı.

2014-2017 yılları arasında Amsterdam Kent Konseyi üyesi olarak aktif siyasete başlayan Yeşilgöz, 2017 yılında VVD’den milletvekili seçildi. Yeşilgöz, 25 Mayıs 2021 tarihinde Hollanda hükümetinde Ekonomik İşler ve İklim Politikası Devlet Bakanı olarak atandı.

Daha önce “Hollanda iltica politikası olmasaydı, asla burada olmazdım” diyen Yeşilgöz, Hollanda hükümeti içindeki iltica ve göç politikasıyla ilgili müzakerelere de liderlik etti.

Yeşilgöz Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanı olarak Mayıs 2022’de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni (IKBY) ziyaret etti. Başkent Erbil’de Ezidi soykırımına ilişkin çalışmaları da denetleyeceği ifade edilen Yeşilgöz, sosyal medya hesabından, “IŞİD’in Ezidilere yaptıkları insanlık dışıdır. Kurbanların bana anlattığı hikayeler ruhunuza işliyor. Bu kadınlardan çok etkilendim, güçlerine ve azimlerine çok saygı duyuyorum” açıklamasını yaptı.

Yeşilgöz, İran’da ‘ahlak polisinin’ gözaltında katledilen Mahsa Jîna Amini’nin ölümünün ardından Eylül 2022’de başlayan protestolar devam ederken, 7 Ekim 2022’de katıldığı bir televizyon programında protestolara destek için saçlarını kesti.

10 Ocak 2022’den itibaren Güvenlik ve Adalet bakanı olarak görev yapan Yeşilgöz, Başbakan Rutte’nin 10 Temmuz 2023’teki istifasının ardından olası haleflerinden biri olarak 12 Temmuz’da adaylığını resmen açıkladı. Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz, iktidarın büyük ortağı Demokrasi ve Özgürlük İçin Halk Partisi (VVD) Merkez Yönetim Kurulu ve tüm örgütlerin oybirliğiyle genel başkanlığa aday gösterildi.

14 Ağustos’ta resmen VVD lideri olduğu açıklanan Yeşilgöz, kamu yayıncısı NOS’a göre, sıkı bir Ajax taraftarı, Moos adında bir köpeği bulunuyor, Country müziğini seviyor ve bileğinde büyükannesinin adının yazılı olduğu bir dövme taşıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir