Bugün Neler Yaşandı? Günün Konuşulan ve Tartışılan Haberleri ile Sosyal Medyanın Gündemi (3 Nisan 2023)

3 Nisan 2023 günü dünyada ve Türkiye’de yaşanan son dakika gelişmelerini ve sosyal medyada en çok konuşulan gündem başlıklarını sizler için derledik.

TÜİK, Mart ayında enflasyonun aylık bazda yüzde 2,29, yıllık bazda da yüzde 50,51 oranında gerçekleştiğini açıkladı.

ENAG verilerine göre mart ayında enflasyon yüzde 5.08 artarken, yıllık artış yüzde 112.51 oldu.

DİSK-AR, AK Parti iktidarı döneminde gıda fiyatlarının yüzde 1749 oranında arttığını duyurdu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta yaşanan depremlerde Bingöl, Kayseri, Mardin, Tunceli, Niğde ve Batman’da hasar gören binaların bulunduğu yerleşim yerlerinin “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” kabul edildiğini bildirdi.

AFAD’dan açıklanan verilere göre, 13.52’de Malatya’nın Doğanşehir İlçesinde 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu depremden 2 saat sonra yine Doğanşehir’de 4,2 büyüklüğünde bir deprem daha oldu.

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, “Erzincan, Bingöl-Karlıova arasında bir büyük bir deprem bekliyoruz. En son deprem orada 1790’larda oldu. Aşağı yukarı 7.4 büyüklüğünde deprem bekliyoruz. Bingöl Karlıova’yla Bingöl Göynük arasında da 7.2 büyüklüğünde deprem olabilir” dedi. Görür, ayrıca olası İstanbul depreminden önce alınması gerek önlemlerin eksikliğine değinerek yetkililere seslendi.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçilmesi halinde Türk Ceza Kanunu’nda ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçunu düzenleyen 299’uncu maddeyi yürürlükten kaldıracaklarını söyledi.

Diyanet’in Alo 190 Fetva Hattı, seccade tartışmaları devam ederken ilgili soruya yanıt verdi. Diyanet’e göre seccadeye basmanın bir günahı yok.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 14 Mayıs gecesi için uyarılarda bulundu. Seçim akşamı için troll ordusunun hazır olduğunu belirten Demirtaş, manipülasyonun önüne geçilmesi ve yılgınlığa sürüklenilmemesi için sosyal medyanın aktif ve doğru kullanılması gerektiğini belirtti.

Paris’te dün elektrikli scooterların yasaklanmasına ilişkin düzenlenen referandumun sonuçları belli oldu. Oy kullanan Parislilerin yüzde 90’ını söz konusu aletlerin yasaklanmasını istedi. Buna göre Paris, scooterların yasaklandığı ilk şehir oldu.

Fransa’nın başkenti Paris’te elektrikli ‘scooter’lara yönelik gelen yasak kararının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de harekete geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesi üretim bandından çıkan ilk TOGG aracı bugün teslim alacak. Aileye verilecek aracın ruhsat sahibi ise Emine Erdoğan olacak.

İzmir’de sevgili olduğu 43 yaşındaki Hakkı Öz’ü emniyet kemeriyle boğarak öldüren Buket Çelik müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme “haksız tahrik indirimi” uygulayarak Çelik’in cezasını 12 yıl hapis cezasını indirdi.

Konya’nın Ereğli ilçesinde hayvanları koruma derneğinde horoz dövüşü organize eden, dövüştüren ve dövüşleri izleyen kişiler hakkında idari işlem başlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir