ABD’de Rusya’ya Yaptırımları Genişletti: Türkiye’den Şirketler de Listeye Eklendi

ABD, Gazze’de İsrail’in adeta katliam yaratmasına koşulsuz desteğini sürdürürken, Ukrayna’ya yönelik bakış açısı ya da çıkarları daha ‘vicdani’ oluyor. Rusya’ya yönelik yaptırımlar genişlerken, bağlantılı isimler ve şirketlere yönelik Washington listesinde Türkiye merkezli 7 şirket yer alıyor.

ABD Hazine Bakanlığı, ambargolarda teknoloji ve teçhizat sağlayarak Ukrayna’ya karşı savaşan Rusya’ya yardım ettikleri gerekçesiyle Türkiye’den de kişi ve kuruluşların arasında yer aldığı isimlere yeni yaptırımlar getirdi.

Ekonomim’in aktardığına göre, teknoloji, ekipman ve malzemeleri yurt içinde üretemeyen Rusya’nın ihtiyacı olanları başka ülke tedarikçilerinden sağladığını belirten ABD’li yetkililer, ‘Rusya, Çin, Türkiye ve BAE ile meşru ekonomik ilişkilerini istismar etmeye devam etmektedir’ derken, bu 3 ülkenin Rusya’ya teknoloji ve ekipman aktaran merkezler haline geldiğini belirtti.

Çin, Türkiye ve BAE’nin Rusya’nın silah sistemlerinde ihtiyaç duyduğu kritik bileşenleri sağladıklarını belirten ABD Hazine Bakanlığı, üç ülkenin hükümetleriyle olası yaptırımları ve kontrol açıklarını “işbirliği ruhu” içinde birlikte ele aldıklarını açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında Türkiye merkezli 7 şirket geçiyor. Bu şirketler:

  • Azint Elektronik, 

  • Basilevs Lojistik, 

  • Bosphorus Gate, 

  • Jacbac Technology, 

  • Kuzey Logistics, 

  • Smart Techno Group,

  • Technopartner.

Şirketler, Rusya’yla elektronik, teknoloji, taşımacılık sektörlerinde iş yaparken, ABD’nin yaptırım listesine girdiler.

ABD Hazine Bakanlığı, ek olarak, ‘Rus istihbarat servisleriyle de bağlantılı olduğunu iddia ettikleri, Türkiye merkezli yasadışı olduğunu belirtilen, tedarik ağının başında da Türkiye vatandaşı Berk Türken ismini verdiler.

Bakanlık açıklamasında Türken’in Türkiye merkezli BSB Grup İnternet ve Yapay Zeka Teknolojileri Anonim Şirketi ve Türken Dijital Matbaa Teknolojileri Bilgisayar Bilişim Kırtasiye Fotoğrafçılık Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi firmalarının sahibi olduğu belirtildi; kendisi ve şirketlerinin yaptırım listesine alındığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir